FAQ

Nejčastěji pokládané dotazy

 

Je správné, že zápalník bije do perkusní zápalky skoro na okraji a nikoliv doprostřed? Není to vada?

Vyosení zápalníků je samozřejmě záměr konstrukce. Zápalník musí mít proti sobě “kovadlinku” o kterou se opře třaskavá slož zápalky při úderu zápalníku. Touto kovadlinkou je plocha pistonu. Pokud by zápalník bil do nepodepřeného středu zápalky, tak by to samozřejmě nefungovalo a ve většině případů by se zápalka pouze prohnula bez iniciace. Stejný funkční princip naleznete i u zápalek klasických nábojů.

Nemohu povolit pistony. Jak na to?

Pokud nepomůže důkladné mechanické vyčištění a prostříkání uvolňovačem šroubů, tak lze postupovat následovně: Je třeba vyklopit hlavňový blok, obalit jej ochrannou vrstvou látky, papírem nebo kusem ploché gumy, či PVC jako ochranu proti poškození povrchů. Pak to celé opatrně vložte do svěráku a s citem utáhněte. Přesvědčte se, že je stisknut jen hlavňový blok v obalu a nikoliv tělo zbraně. Na klíč pistonů místo originální krátké tyčky nasuňte jako páku delší tyčku nebo např. šroubovák a opatrně pistony povolte.

Proč jsou perkusní zápalky vždy po výstřelu propíchlé od zápalníku?

Zápalník sám o sobě zápalku nepropíchne. Nejlépe je to patrné na selhané zápalce, která je pouze hluboce promáčklá. Zápalka při iniciaci třaskavé slože má takový explozivní výkon, že se roztrhne nebo vyboulí a napíchne na zápalník takovou silou, že se téměř vždy protrhne. V konstrukci zbraně se s tímto jevem počítá a není žádným problémem.

Po střelbě rozebírám na střelnici pro čištění celou zbraň a vždy něco ztratím. Jak to vyřešit?

Zbraň se po střelbě nikdy celá nerozebírá. Vyčistit je třeba hlavně, pistony a kontejnery zápalníků. Vnitřní mechanizmus zbraně je odolný proti zaprášení od spáleného prachu a čistí se až po mnoha stovkách ran, kdy je vidět otvory po kontejnerech velké znečištění nebo při zjištění horšího chodu mechanizmu. Vnitřní mechanizmus stačí po střelbě jen velmi lehce prostříknout olejem. Pokud je nutno celou zbraň rozebrat, je vhodné to udělat v klidu doma a součástky po vyčištění a promazání sesadit přesně podle montážního schématu. Nezapomeňte na všechny vymezovací podložky!